سرور و هاست

تفاوت هاست و سرور در چیست؟

هاست

-تفاوت هاست و سرور- هاست به سرور و یا یک کامپیوتری می گویند که بتواند تمامی فایل هایی که در وب سایت ما قرار می گیرد را ذخیره سازی نماید.

بطور کلی زمانی که قصد ایجاد یک وب سایت برای مقاصد مختلف خود دارید که توسط دیگران قابل دیدن باشد، باید اصطلاحا وب سایت شما روی یک سرویس دهنده میزبان قرار گیرد.

در غیر اینصورت دیگر کسی قادر به دیدن وب سایت شما نمی باشد. دلیل دیگر آن این می باشد که اگر به نرم افزار هایی که به راه اندازی سرور مربوط می باشد آشنایی نداشته باشید، اینکار بسیار سخت و دشوار می باشد.

معمولا شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی مجهزترین Datacenter ها را دارا می باشند و همچنین به صورت 24 ساعته برق به سرور ها متصل می باشد و اینترنت اینطور شرکت ها قطعی ندارد.

اگر چه میزبانی یا همان هاستی که تهیه می کنید هرچند فضای کمی داشته باشد ولی یک تیم متخصص بصورت 24 ساعته تلاش بر این دارند که مشکلی بوجود نیاید.

در اکثر موارد، یک سرور میزبان وب، فضای Hard خود را به فضاهای کوچک تری تقسیم کرده و آن را با هزینه کمتر در اختیار افراد مختلف قرار می دهد.

یک هاست یا یک هاست شبکه ای ، میتواند یک قطعه سخت افزاری کامپیوتر باشد یا یک دستگاهی که به شبکه اینترنتی متصل است.

تفاوت هاست و سرور

هاست با IP اختصاصی شناخته می شود و می تواند به عنوان یک منبع اطلاعات، خدماتی و برنامه های کاربردی از طریق دستگاه های دیگر در دسترس کاربران قرار بگیرد.

به یک دستگاه کامپیوتری که از طریق یک ISP  (ارائه دهنده خدمات اینترنتی) به اینترنت متصل می شود نیز می توان هاست گفت، به ویژه زمانی که پروتکل نقطه به نقطه (Point-to-Point) برای شروع اتصال به یک شبکه استفاده شود.

در این مواقع، بعد از اتصال به شبکه یک آدرس IP اختصاصی در همان لحظه برای آن دستگاه صادر می شود.

بنابراین کامپیوتر خانگی به عنوان یک میزبان برای این ارتباط عمل می کند.

تفاوت هاست و سرور
تفاوت هاست و سرور

یک سرور در عین حال می تواند یک نرم افزار یا سخت افزاری باشد که قابلیت ها یا خدمات را برای سایر دستگاه ها یا برنامه های کامپیوتری فراهم می کند که در مدل “کلاینت-سرور” (Client-Server) به این دستگاه ها کلاینت (Client) می گوییم.

خدماتی مانند اشتراک گذاری داده ها و منابع و انجام محاسبات از جمله سرویس هایی است که یک سرور می تواند به یک یا چند کلاینت ارائه دهد.

اتصال چند کلاینت به یک سرور از قابلیت آن است و همچنین چندین سرور می توانند به یک کلاینت سرویس دهند.

امکان اجرا کردن سرور و کلاینت بر روی همان دستگاه وجود دارد و یا دستگاه می تواند برای اتصال به سرور از اتصال به یک شبکه اینترنتی دیگر استفاده کند.

(تفاوت هاست و سرور)

امتیاز کاربران: 4.71 ( 13 رای)
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن